Projekt podpořený Ministerstvem kultury České republiky s názvem Identifikace a trvalá dokumentace kulturní, krajinné a sídelní paměti obce – na příkladu zaniklých sídel Moravy a Slezska (DG18P02OVV070) je postaven na propojení historického a krajině-ekologického výzkumu vývoje krajinné a sídelní struktury zvoleného území obecně a v detailu formou tzv. MODERNÍ KRONIKY OBCE (viz dále).
Hlavním výzkumným zaměřením řešeného projektu jsou sídla fyzicky zaniklá v období 1945–1989. K tomuto zániku mohlo dojít buď v důsledku změn funkce území (např. výstavba přehradní nádrže, vyhlášení vojenského prostoru, důlní činnost, výstavba jaderné elektrárny) nebo v důsledku „přirozeného“ vývoje, často v kombinaci s nedosídlením po odsunu Němců. Výzkum je zaměřen také na analýzu podmínek, které v dotčených oblastech působily na zánik sídel.
Projekt reaguje na obecný fenomén mizejícího svědectví o podobě české kulturní krajiny, jež byla v průběhu několika poválečných desetiletí postižena radikální transformací, a zabývá se rolí krajiny v historické paměti místních obyvatel. Pro dokumentaci a prezentaci tohoto fenoménu byla zvolena zaniklá sídla, která lze chápat jako jeden z charakteristických projevů poválečné transformace české krajiny a zároveň jako prostor plnící významnou funkci míst paměti. Projekt je motivován potřebou minimalizace ztrát hmotného a zejména nehmotného kulturního dědictví prostřednictvím identifikace, dokumenatce a rekonstrukce obrazu krajinné a sídelní struktury zachycené v lidské paměti a v ostatních historických pramenech a trvale jej zaznamenat, uchovat a zpřístupnit pro další generace.
Významnou složkou výzkumu je práce s pamětníky, s nimiž budou vedeny rozhovory. Vybrané rozhovory s pamětníky budou nahrávany v podobě audiozáznamů, které budou následně doplněny obrazovým materiálem (videozáznam, aktuální fotografie, historické fotografie území), grafickými podklady (2D mapy vývoje krajinné struktury a 3D model sídla v kontextu okolní krajiny rekonstruovaný na základě historických pramenů, včetně dobových kronik a svědectví pamětníků). Uvedené výstupy budou zpracovány do podoby tzv. MODERNÍ KRONIKY OBCE (viz dále).
Pro podrobnější výzkum a tvorbu MODERNÍ KRONIKY OBCE konkrétních sídel byla na základě studia pramenů a pilotních studií vybrána území Bruntálska, Jesenicka a Šumperska. Po detailním zhodnocení územních a historických souvislostí bude proveden užší výběr šesti případových studií (zaniklých sídel) reprezentující jednotlivé mikroregiony.
Projekt je podpořen Ministerstvem kultury České republiky na léta 2018–2022.
Na řešení se podílejí tři pracoviště:
Moderní kronika obce je rozvedením a konkretizací zákonné povinnosti vést obecní kroniku (zákon 132/2006 Sb., o obecních kronikách). Koncept Moderní kroniky obce (MKO) je postaven na zachycení mizejícího svědectví o podobě české kulturní krajiny v období po II. světové válce a o jejích pozdějších proměnách, přičemž hlavním cílem MKO je uchovat a aktivně zprostředkovat takovýto obraz krajiny pro další generace. Základním principem je dokumentace obrazu krajiny zaznamenaného ve vzpomínkách místních obyvatel (vlastních i zprostředkovaných).
Moderní kronika obce je dokument obsahující textové, obrazové a zvukové záznamy o mentálním obraze historické a současné krajinné struktuře a o hodnotách krajiny. Mentální pamětí krajiny je myšlen obraz krajiny ve vzpomínkách místních obyvatel. Výstup může mít podobu multimediálního nosiče či webové stránky obsahující audionahrávku rozhovoru s pamětníky doplněnou obrazovým materiálem (fotografie a videozáznam) místně souvisejícím s ústně popisovanými lokalitami či událostmi. Historický kontext je s ohledem na vývoj krajiny a společnosti vymezen zejména obdobím po II. světové válce, zájmové časové období lze však modifikovat dle konkrétních požadavků obce.
Primárním účelem Moderní kroniky obce je identifikovat, analyzovat a trvalým způsobem dokumentovat mizející svědectví o podobě české kulturní krajiny v průběhu minulého století zachycené ve vzpomínkách obyvatel a učinit je součástí kulturního dědictví obc. Vedlejším cílem je upozornit právě na nenávratnost mizejícího svědectví o podobě české poválečné krajiny, samozřejmě se zřetelem ke značně subjektivnímu vnímání tohoto obrazu samotnými nositeli vzpomínek. Z tohoto důvodu si také metodologický přístup neklade za cíl přinést reálnou podobu historické krajiny, její výstupy jsou však kromě trvalého zachování nového typu informací o krajině použitelné jako podklad pro krajinné, územní a strategické plánování na místní úrovni.
Koncept moderní kroniky obce je určen všem aktérům rozvoje obcí na lokální a mikroregionální úrovni. Především je však určen pro starosty jako hybatele obecního života, může být ale použit i výkonnými orgány spolupracujících struktur (např. místní akční skupiny, mikroregionu a dobrovolného svazku obcí), místními školami, kulturními spolky a neziskovými organizacemi obecně a v nepolední řadě též občany.
• tvorba databáze sídel zaniklých mezi lety 1945–1989 na území Moravy a Slezska
• analýza a hodnocení současných funkcí zaniklých sídel v krajině a ve společnosti
• vizualizace zaniklých sídel v souhraném mapovém podkladu
• detailní vizualizace změn sídelní a krajinné struktury ve vybraných mikroregionech
• tvorba tzv. Moderní kroniky obce pro vybrané případové studie zaniklých obcí
• tvorba webové aplikace Moderní kronika obce s univerzálním použitím pro všechny obce
• tvorba certifikované metodiky zaměřené na prezentaci zaniklých sídel v českém pohraničí ve výstavní činnosti a muzejních expozicích
• zhodnocení lokálních sbírek a archivních pramenů uložených v regionálních muzeích, okresních archivech apod.
V projektu se počítá s těmito hlavními výstupy:
• interaktivní mapa zaniklých sídel Moravy a Slezska včetně grafického a textového materiálu
• dílčí mapové výstupy týkající se změn krajinné struktury
• audiovizuální dokument vývoje krajiny a společnosti vybraných zaniklých sídel (tzv. Moderní kronika obce) ve vybraných mikroregionech
• webová aplikace s názvem Moderní kronika obce umožňující všem obcím komfortní tvorbu vlastního audiovizuálního dokumentu zachycujícího vývoj obce
• putovní výstava v regionech a certifikovaná metodika pro prezentaci zaniklých sídel
• konference a odborné workshopy
• odborná kniha
• další publikační činnost
koordinátorka řešitelského týmu projektu, působí na Mendelově univerzitě v Brně
V projektu nad rámec koordinační činnosti propojující výstupy všech pracovišť odpovídá za koncepční a obsahový základ Moderní kroniky obce v rámci případových studií a webové aplikace, podílí se na terénním výzkumu, organizační a publikační činnosti.
člen řešitelského týmu Mendelovy univerzity v Brně
V projektu zastává roli metodického garanta pro otázky demografického vývoje a interpretaci změn sídelní struktury, podílí se na terénním výzkumu, organizační a publikační činnosti.
člen řešitelského týmu Mendelovy univerzity v Brně
V projektu odpovídá za tvorbu kartografických výstupů vizualizujících změny sídelní a krajinné struktury ve vybraných mikroregionech na bázi současných a historických mapových podkladů, podílí se na organizační a publikační činnosti.
členka řešitelského týmu Mendelovy univerzity v Brně
V projektu se podílí na organizační a publikační činnosti, provádí terénní výzkum a analýzu změn krajinné struktury.
koordinátor projektu v rámci týmu Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR
V projektu odpovídá za archivní výzkum, rešerši literatury, tvorbu databáze zaniklých sídel a rozhovory s pamětníky. Garantovanými výstupy jsou databáze zaniklých sídel na území Moravy a Slezska a certifikovaná metodika výstavní činnosti zaniklých sídel. Významnou měrou se podílí na publikační činnosti v rámci projektu.
členka řešitelského týmu Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR
V projektu odpovídá za archivní výzkum a rešerši literatury, dále za terénní výzkum a spolupráci s regionálními paměťovými institucemi. Garantuje přípravu výstav a muzejních expozic včetně kritického katalogu. Významnou měrou se podílí na tvorbě certifikované metodiky a na publikační činnosti v rámci projektu.
člen řešitelského týmu Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR
V projektu se podílí na archivním a terénním výzkumu, rešerši literatury, přípravě výstav a muzejních expozic včetně kritického katalogu a publikačních výstupů.
členka řešitelského týmu Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR
V projektu odpovídá za organizační a administrativní práce, podílí se na rozhovorech s pamětníky, terénním výzkumu a na spolupráci s regionálními paměťovými institucemi a přípravě výstav, muzejní expozice a katalogu.
koordinátor projektu v rámci týmu Masarykovy univerzity
V projektu odpovídá za zpracování výstupů v oblasti počítačové grafiky a grafického designu.
členka řešitelského týmu Masarykovy univerzity
V projektu odpovídá za 3D vizualizace a modelace 3D scén včetně tisku.
Dne 12. 10. 2018 se na MENDELU v Brně konal workshop s názvem „Zaniklá sídla Moravy a Slezska“ – vybrané přednášky viz přílohy.
METODIKA „Prezentace zaniklých sídel v českém pohraničí ve výstavní činnosti a muzejních expozicích“
MANUÁL K MODERNÍ KRONICE OBCE (mko.mendelu.cz)
KNIHA: Krajinou zmizelých sídel – Obce a osady zaniklé na území Moravy a Slezska po roce 1945