Projekt podpořený Minis­ter­stvem kultury České repub­liky s názvem Iden­ti­fi­kace a trvalá doku­men­tace kultur­ní, krajinné a sídelní paměti obce – na přík­ladu zanik­lých sídel Moravy a Slezska (DG18P02OVV070) je posta­ven na propo­jení historic­kého a krajině-e­ko­lo­gic­kého výzkumu vývoje krajinné a sídelní struk­tury zvoleného území obecně a v detailu formou tzv. MODERNÍ KRONIKY OBCE (viz dále).

Hlav­ním výzkum­ným zaměřením řešeného projektu jsou sídla fyzicky zaniklá v období 1945–1989. K tomuto zániku mohlo dojít buď v důsledku změn funkce území (např. výstavba přehradní nádrže, vyhlášení vojen­ského prosto­ru, důlní činnost, výstavba jaderné elek­t­rár­ny) nebo v důsledku „při­ro­zeného“ vývo­je, často v kombi­naci s nedo­síd­lením po odsunu Němců. Výzkum je zaměřen také na analýzu podmínek, které v dotč­ených oblas­tech půso­bily na zánik sídel.

Projekt reaguje na obecný fenomén mizejícího svědec­tví o podobě české kulturní kraji­ny, jež byla v průběhu něko­lika pováleč­ných dese­ti­letí postižena radikální trans­for­mací, a zabývá se rolí krajiny v historické paměti míst­ních obyva­tel. Pro doku­men­taci a prezen­taci tohoto fenoménu byla zvolena zaniklá sídla, která lze chápat jako jeden z charak­teris­tic­kých projevů poválečné trans­for­mace české krajiny a záro­veň jako prostor plnící význam­nou funkci míst paměti. Projekt je moti­vován potře­bou mini­ma­li­zace ztrát hmot­ného a zejména nehmot­ného kultur­ního dědic­tví prostřed­nic­tvím iden­ti­fi­ka­ce, doku­me­natce a rekon­st­rukce obrazu krajinné a sídelní struk­tury zachy­cené v lidské paměti a v ostat­ních historic­kých prame­nech a trvale jej zazna­me­nat, ucho­vat a zpřís­tup­nit pro další generace.

Význam­nou složkou výzkumu je práce s pamět­níky, s nimiž budou vedeny rozho­vo­ry. Vybrané rozho­vory s pamět­níky budou nahrávany v podobě audiozáz­namů, které budou následně dopl­něny obra­zovým materiálem (videozáz­nam, aktuální fotog­ra­fie, historické fotog­ra­fie území), grafic­kými podklady (2D mapy vývoje krajinné struk­tury a 3D model sídla v kontextu okolní krajiny rekon­st­ru­o­vaný na základě historic­kých pramenů, včetně dobových kronik a svědec­tví pamět­níků). Uvedené výstupy budou zpra­covány do podoby tzv. MODERNÍ KRONIKY OBCE (viz dále).

Pro podrob­nější výzkum a tvorbu MODERNÍ KRONIKY OBCE konkrét­ních sídel byla na základě studia pramenů a pilot­ních studií vybrána území Brun­tál­ska, Jese­nicka a Šumper­ska. Po detail­ním zhod­no­cení územ­ních a historic­kých souvis­lostí bude prove­den užší výběr šesti přípa­dových studií (zanik­lých sídel) repre­zen­tující jednot­livé mikroregiony.

 

Projekt je podpořen Ministerstvem kultury České republiky na léta 2018–2022.

Na řešení se podílejí tři pracoviště:

 

Moderní kronika obce

Moderní kronika obce je rozve­dením a konkre­ti­zací zákonné povin­nosti vést obecní kroniku (zákon 132/2006 Sb., o obec­ních kronikách). Koncept Moderní kroniky obce (MKO) je posta­ven na zachy­cení mizejícího svědec­tví o podobě české kulturní krajiny v období po II. světové válce a o jejích pozdějších proměnách, přič­emž hlav­ním cílem MKO je ucho­vat a aktivně zpros­třed­ko­vat takovýto obraz krajiny pro další gene­ra­ce. Základ­ním prin­ci­pem je doku­men­tace obrazu krajiny zazna­me­naného ve vzpomín­kách míst­ních obyva­tel (vlast­ních i zprostředkovaných).

Moderní kronika obce je doku­ment obsa­hující textové, obra­zové a zvukové záznamy o mentál­ním obraze historické a souč­asné krajinné struk­tuře a o hodnotách kraji­ny. Mentální pamětí krajiny je myšlen obraz krajiny ve vzpomín­kách míst­ních obyva­tel. Výstup může mít podobu multi­me­diál­ního nosiče či webové stránky obsa­hující audio­nahrávku rozho­voru s pamět­níky dopl­něnou obra­zovým materiálem (fotog­ra­fie a videozáz­nam) místně souvi­sejícím s ústně popi­so­vanými loka­li­tami či událost­mi. Historický kontext je s ohle­dem na vývoj krajiny a společ­nosti vyme­zen zejména obdobím po II. světové válce, zájmové časové období lze však modi­fi­ko­vat dle konkrét­ních poža­davků obce.

Primár­ním účelem Moderní kroniky obce je iden­ti­fi­ko­vat, analy­zo­vat a trvalým způso­bem doku­men­to­vat mizející svědec­tví o podobě české kulturní krajiny v průběhu minulého století zachy­cené ve vzpomín­kách obyva­tel a učinit je souč­ástí kultur­ního dědic­tví obc. Vedlejším cílem je upozor­nit právě na nenáv­rat­nost mizejícího svědec­tví o podobě české poválečné kraji­ny, samozřejmě se zřete­lem ke značně subjek­tiv­nímu vnímání tohoto obrazu samot­nými nosi­teli vzpomínek. Z tohoto důvodu si také meto­do­lo­gický přís­tup neklade za cíl přinést reál­nou podobu historické kraji­ny, její výstupy jsou však kromě trvalého zachování nového typu infor­mací o krajině použi­telné jako podklad pro krajin­né, územní a stra­te­gické plánování na místní úrovni.

Koncept moderní kroniky obce je určen všem aktérům rozvoje obcí na lokální a mikro­re­gionální úrov­ni. Především je však určen pro starosty jako hyba­tele obec­ního živo­ta, může být ale použit i výkon­nými orgány spolu­pra­cujících struk­tur (např. místní akční skupi­ny, mikro­re­gionu a dobro­vol­ného svazku obcí), míst­ními škola­mi, kultur­ními spolky a nezis­kovými orga­ni­za­cemi obecně a v nepo­lední řadě též občany.

Cíle projektu

• tvorba databáze sídel zaniklých mezi lety 1945–1989 na území Moravy a Slezska
• analýza a hodnocení současných funkcí zaniklých sídel v krajině a ve společnosti
• vizualizace zaniklých sídel v souhraném mapovém podkladu
• detailní vizualizace změn sídelní a krajinné struktury ve vybraných mikroregionech
• tvorba tzv. Moderní kroniky obce pro vybrané případové studie zaniklých obcí
• tvorba webové aplikace Moderní kronika obce s univerzálním použitím pro všechny obce
• tvorba certifikované metodiky zaměřené na prezentaci zaniklých sídel v českém pohraničí ve výstavní činnosti a muzejních expozicích
• zhodnocení lokálních sbírek a archivních pramenů uložených v regionálních muzeích, okresních archivech apod.

V projektu se počítá s těmito hlavními výstupy:
• interaktivní mapa zaniklých sídel Moravy a Slezska včetně grafického a textového materiálu
• dílčí mapové výstupy týkající se změn krajinné struktury
• audiovizuální dokument vývoje krajiny a společnosti vybraných zaniklých sídel (tzv. Moderní kronika obce) ve vybraných mikroregionech
• webová aplikace s názvem Moderní kronika obce umožňující všem obcím komfortní tvorbu vlastního audiovizuálního dokumentu zachycujícího vývoj obce
• putovní výstava v regionech a certifikovaná metodika pro prezentaci zaniklých sídel
• konference a odborné workshopy
• odborná kniha
• další publikační činnost

Řeši­tel­ský tým

Mgr. Ing. Hana Vavrou­chová, Ph.D.

koor­dinátorka řeši­tel­ského týmu projek­tu, působí na Mende­lově univer­zitě v Brně

V projektu nad rámec koor­di­nační činnosti propo­jující výstupy všech praco­višť odpovídá za koncepční a obsa­hový základ Moderní kroniky obce v rámci přípa­dových studií a webové apli­ka­ce, podílí se na terén­ním výzku­mu, orga­ni­zační a publi­kační činnos­ti.

 

Doc. RNDr. Antonín Vaishar, CSc.

č­len řeši­tel­ského týmu Mende­lovy univer­zity v Br­ně

V projektu zastává roli meto­dic­kého garanta pro otázky demog­ra­fic­kého vývoje a inter­­p­re­taci změn sídelní struk­tu­ry, podílí se na terén­ním výzku­mu, orga­ni­zační a publi­kační činnos­ti.

 

Ing. Tomáš Mašíč­ek, Ph.D.

č­len řeši­tel­ského týmu Mende­lovy univer­zity v Brně

V projektu odpovídá za tvorbu kartog­ra­fic­kých výstupů vizua­li­zujících změny sídelní a krajinné struk­tury ve vybraných mikro­re­gio­nech na bázi souč­as­ných a historic­kých mapových podkladů, podílí se na orga­ni­zační a publi­kační činnos­ti.

 

Ing. Vero­nika Peřin­ková

č­lenka řeši­tel­ského týmu Mende­lovy univer­zity v Brně

V projektu se podílí na orga­ni­zační a publi­kační činnos­ti, provádí terénní výzkum a analýzu změn krajinné struk­tu­ry.

 

Mgr. David Kovařík, Ph.D.

koor­dinátor projektu v rámci týmu Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR

V projektu odpovídá za archivní výzkum, rešerši lite­ra­tu­ry, tvorbu databáze zanik­lých sídel a rozho­vory s pamět­níky. Garan­to­vanými výstupy jsou databáze zanik­lých sídel na území Moravy a Slezska a certi­fi­ko­vaná meto­dika výstavní činnosti zanik­lých sídel. Význam­nou měrou se podílí na publi­kační činnosti v rámci projek­tu.

 

Ph­Dr. Helena Nosková, CSc.

č­lenka řeši­tel­ského týmu Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR

V projektu odpovídá za archivní výzkum a rešerši lite­ra­tu­ry, dále za terénní výzkum a spolu­­p­ráci s regionál­ními paměťovými insti­tu­ce­mi. Garan­tuje příp­ravu výstav a muzej­ních expo­zic včetně kritic­kého kata­lo­gu. Význam­nou měrou se podílí na tvorbě certi­fi­ko­vané meto­diky a na publi­kační činnosti v rámci projek­tu.

 

Ph­Dr. Petr Bednařík, PhD.

č­len řeši­tel­ského týmu Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR

V projektu se podílí na archiv­ním a terén­ním výzku­mu, rešerši lite­ra­tu­ry, příp­ravě výstav a muzej­ních expo­zic včetně kritic­kého kata­logu a publi­kač­ních výstupů.

 

Mgr. Barbora Čermáková

č­lenka řeši­tel­ského týmu Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR

V projektu odpovídá za orga­ni­zační a admi­nist­ra­tivní práce, podílí se na rozho­vo­rech s pamět­níky, terén­ním výzkumu a na spolu­práci s regionál­ními paměťovými insti­tu­cemi a příp­ravě výstav, muzejní expo­zice a kata­lo­gu.

 

Mgr. Lukáš Pevný

koor­dinátor projektu v rámci týmu Masa­ry­kovy univer­zi­ty

V projektu odpovídá za zpra­cování výstupů v oblasti počítač­ové grafiky a grafic­kého desig­nu.

 

MgA. Helena Lukášová, ArtD.

č­lenka řeši­tel­ského týmu Masa­ry­kovy univer­zi­ty

V projektu odpovídá za 3D vizua­li­zace a mode­lace 3D scén včetně tisku.