V současnosti je matrixem krajiny orná půda. Dalším nejvýrazněji zastoupeným druhem pozemků jsou vinice v roli enkláv. Díky geografickým podmínkám jsou tyto dva nejvýraznější druhy pozemků zastoupeny především prolínanou strukturou. V obou případech se jedná o velké intenzívně obhospodařované celky.
V pozorovaném období je zřejmý nárůst nezemědělské půdy a vinic na úkor orné půdy. Díky úpravám terénu a melioracím, dochází k vybudování vodních ploch a změně kultury na vodní plochy a ostatní plochy. V obci Ječmeniště byla v roce 1953 už velká část budov zdemolována, proto zde nedochází k velkému výkyvu zastavěných ploch oproti současnosti. V případě Ječmeniště pak vzhledem k již dnes nefunkčnímu odvodnění dochází k zamokření ploch a ze svažitých původně orných ploch jsou dnes terasy s vinicemi, případně trvalé travní porosty.
Drtivá většina katastrálního území Ječmeniště je vedena jako nadregionální biocentrum Ječmeniště, přesto zde dochází k intenzivnímu hospodaření a dle VÚMOP (2019) je toto katastrální území postiženo dlouhodobě silným odnosem půdy.